Wstęp

Na początku chciałbym zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach znajomość HTML nie jest konieczna by stworzyć stronę internetową. W sieci dostępnych jest mnóstwo darmowych skryptów do zarządzania treścią strony (CMS) takich jak choćby WordPress (na którym jest ta strona), Joomla czy wiele innych. Ba, nie trzeba nawet instalować takich skryptów, czy posiadać własnego serwera, bo wiele firm (np. Google) udostępnia narzędzia do tworzenia własnych stron www, bez konieczności znajomości języka HTML. Każdy i za darmo moze sobie założyć bloga na , BloggerzeBlogspocieWordPressie itp., czy stworzyć własną stronę za pomocą np. Google sites.

Ale jeśli chcesz stworzyć coś od zera i mieć nad wyglądem strony pełną kontrolę, znajomość języka HTML jest konieczna.

Z kursu na tej stronie nauczysz się podstaw tak by spokojnie poruszać się po świecie języka HTML. Od początku, krok po kroku wyjaśnię Ci co do czego służy i jak tego używać. Zanim przejdziesz do kursu, wyjaśnię Ci jak się w ogóle zabrać do napisania strony i co Ci będzie potrzebne.

Po pierwsze…

Strona internetowa to tak naprawdę zwykły plik tekstowy. Jeżeli w notatniku coś napiszesz i taki plik otworzysz w przeglądarce internetowej to zobaczysz tekst z tego pliku. Przeglądarki domyślnie otwierają pliki z rozszerzeniem .html,  .php i jeszcze kilka innych, Ciebie interesuje rozszerzenie .html.

To co? Może od razu sprawdzisz czy Cię nie oszukuję?

Otwórz notatnik, wpisz jakiś tekst np. „to jest test”  i zapisz plik z rozszerzeniem .html (np. test.html). Teraz otwórz zapisany plik, powinien się on otworzyć w Twojej domyślnej przeglądarce. No… to Twoja pierwsza strona internetowa jest gotowa 🙂 No co? Nie ładna? i gdzie ten język HTML, tak?

Po drugie…

No faktycznie, zwykły tekst z notatnika wyświetlony w przeglądarce to jeszcze nie strona internetowa. Bo przecież strona to nie jest  zwykły tekst, ale i różne układy, style, linki, kolory, obrazki itp. a w notatniku przecież można tylko zwykły tekst wpisać…

I tu właśnie wkracza język HTML, jest to zestaw poleceń rozumiany przez przeglądarkę, która odczytuje kod HTML strony i ze zwykłego tekstu generuje… no właśnie… stronę internetową.

To może jeszcze raz sprawdzisz czy Cię nie oszukuję?

Otwórz w notatniku swój plik html stworzony przed chwilą i zamiast „to jest test” wpisz „to <b>jest</b> test”, zapisz i otwórz w przeglądarce. I jak, jest różnica?

<b> to jeden z wielu znaczników html, jak większość składa się on ze znacznika otwierającego (<b>) i zamykającego (</b>). „b” jak „bold” to pogrubienie i sprawia, że tekst znajdujący się pomiędzy znacznikami, po wyświetleniu w przeglądarce internetowej jest pogrubiony. Oczywiście zamiast „b” mogą wystąpić inne litery, czy słowa i będą to wtedy inne znaczniki HTML odpowiedzialne za co innego, ale wszystkiego dowiesz się z kursu.

Po trzecie…

Do stworzenia strony internetowej tak naprawdę wystarczy Ci notatnik i przeglądarka… Tak, zwykły notatnik wystarczy… aczkolwiek nie jest on najwygodniejszy. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z jakiegoś edytora tekstu, który koloruje składnię, np. notepad++. W takim notatniku będziemy mieli innym kolorem zaznaczony kod HTML, a innym zwykły tekst, a gdy klikniemy jakiś znacznik zostanie podświetlona też  jego druga część (otwarcie lub zamknięcie).

No… to chyba tyle tytułem wstępu, zapraszam do pierwszej lekcji kursu, gdzie zobaczysz jak powinien wyglądać kod HTML najprostszej strony internetowej 🙂